עצים חורשות ויערות

הלוגיסטיקה, עמוד התווך של שרשרת ההספקה, מוגדרת כמצרף הפעולות הנדרשות להניע חומרי גלם אל מפעלי היצור ומהם אל הלקוח.
שינוע החומרים מתבצע באמצעות כלי תחבורה, הנעים על מערכות כבישים, מסילות ברזל, בין ובאוויר, בים מפעלים, נמלים, שטחי אחסנה ומשקי הבית.
התנועה הרוחבית המתמשכת של שרשרת ההספקה חוצה את חיינו והינה אחד הגורמים המשמעותיים המשפיעים על היחסים בין האדם-הסביבה והחברה- הקיימות.

חבל שתפספס את החידושים האחרונים בתחום

נושאי הבלוג

יישום כלכלה מעגלית בישראל ובעולם

וועידת האקלים של האום בגלזגו COP26 התקיימה בחודש נובמבר 2021. רוב מנהיגי העולם לקחו חלק בוועידה כשמטרתם להגיע להסכמות על דרכים להפחתת ההתחממות הגלובלית. אחת ההחלטות המרכזיות של הועידה הייתה לצמצם לחלוטין את בירוא היערות בעולם בעשור הקרוב. 105 מדינות שבהן צומחים 85% מהיערות בעולם, כולל ברזיל, יצאו יחד למסע.
הוועידה הצליחה לגייס תקציב המתקרב ל 20 מיליארד דולר לתמיכה במטרה המורכבת הזו.

מדוע היער כל כך חשוב?

היערות הרבים בעולם אחראים על יצור 28% מהחמצן על ידי תהליך טבעי בשם פוטוסינתזה. העץ יודע לקלוט את הפחמן הדו חמצני שבאוויר דרך העלים ולשחרר לאוויר חמצן. כריתת יערות עלולה להגביר את כמות הפחמן הדו-חמצני הגורם לאפקט החממה ולהתחממות כדור הארץ.

היערות כידוע משמשים גם למרחב המחיה של שני שלישים מבעלי החיים והצמחייה שעל כדור הארץ. חלק מזני החי והצומח הללו נדירים, היער הוא בית גידולם היחיד והם נמצאים בסכנת הכחדה.

למה משמש העץ לאחר שנכרת?

תעשיית העץ בעולם עצומה בגודלה ופועלת במדינות רבות ברחבי העולם. ממשלות וגופים כלכליים חזקים עוסקים בכריתת היערות ועיבוד העצים לחומרי גלם שונים. תעשיית העץ מעסיקה עובדים רבים בענפי תעשיה מגוונים: כריתה, עיבוד לחומרי גלם, שילוח ויצור מוצרי צריכה. השווקים העיקריים הצורכים את חומר הגלם של תעשיית העץ הם בניה, ריהוט, נייר, הסקה, לוגיסטיקה ואריזה.

מדוע שורפים יערות?

בברזיל קיימת מגמה מדאיגה בהם חקלאים שורפים יערות על מנת להשתמש בקרקע לגידולים חקלאיים. החברות העוסקות בכריתת עצים פורצות דרכים על מנת לאפשר גישה לאזורי הכריתה. החקלאים המקומיים משתמשים בדרכים אלו להגיע לאזורים חדשים על מנת להצית את היערות.
השריפות הללו הן שריפות ענק המכלות שטח יער רבים, וכובות רק עם בא הגשמים.

מה קורה כשכורתים או שורפים יער?

בירוא היערות כיום הוא התהליך בעל ההשפעה הרבה ביותר על כדור הארץ. כריתת העצים מצמצמת את כמות הפחמן הדו חמצני שהיער קולט מהאוויר. תהליך שחרור לאוויר של פחמן דו חמצני מתרחש כאשר היערות נשרפים. שתי פעולות אלו במשותף מגבירות את אפקט  חממה ומשויכות לתרומה ישירה של ההתחממות הגלובלית. נזק נוסף מתרחש בבירוא היערות – היער מגן על הקרקע שבו הוא גדל. כאשר הקרקע נחשפת ישירות לגשמים נוצרים  שיטפונות וסחף אדמה.  שיטפונות משנים את פני הקרקע וגורמים לנזקים אדירים באזורים מאוכלסים. הנזקים הישירים לאוכלוסייה על הכדור מצטרפים לנזק למרקם החיים הביולוגי הייחודי שהתפתח במשך מיליוני שנים ביערות.

מדוע צריך להשקיע כספים כדי למנוע את בירוא היערות?

התעשייה סביב בירוא היערות היא עולמית ומונעת מאינטרסים של מדינות וגופים כלכליים גלובליים ועוצמתיים. על מנת להפסיק את בירוא היערות נדרשת תוכנית חליפית לכל אחת מהפעילויות הכלליות הקשורות לענף. ההשקעה הכספית המרשימה שהצליח לגייס האום בוועידת גלזגו היא המפתח להצלחת התוכנית ותשמש לפיתוח חומרי גלם תחליפיים, פיתוח אזורים חקלאיים, תעסוקה לעובדי הענף, שיקום הנזקים באזורים המאוכלסים, שיקום היערות והגנה על תושבי האזורים המיוערים.

זהר הפתיע אותנו אחרי הוובינר

הוובינר השני של הפורום ללוגיסטיקה מעגלית התקיים בתחילת ספטמבר 2021. את הוובינר ניהל עבור הפורום בהצלחה מרובה זהר עמיהוד, הבעלים של getwebinar

בתום הוובינר קיבלנו מזהר תעודה מקרן הקיימת לישראל המספרת כי עזרנו לטעת עץ אחד בישראל. זהר כתב על גבי התעודה:

למרות שכנסים וירטואליים לעולם לא יחליפו לחלוטין כנסים פיזיים ברור, מעל לכל ספק, שהם מפחיתים באופן משמעותי את טביעת הרגל הפחמנית.

ואנחנו, שמאמינים בכוחו הרב של הדיגיטל, מצטרפים לכל מילה.

תודה זהר,

על הניהול המופלא

ועל היוזמה המקורית!

הכנס הדיגיטאלי - תעודה מקרן הקיימת לישראל המספרת כי עזרנו לטעת עץ אחד בישראל

שיתוף

באותו עניין

יש לכם תובנות לגבי הפוסט? שתפו אותנו...

מתקפל קל RSC

ארגז לשימוש רב פעמי מתקפל וקל בתצורת RSC זהה למבנה לארגז קרטון

אריזה ושינוע של חלקים קלים ותפזורת

פוליפרופילן (PP)

כל גודל על פי דרישת הלקוח

ארגז חימוש

ארגז חסין וחזק לתנאי חוץ קשים המספק הגנה מיטבית לציוד צבאי ואלקטרוני רגיש

ציוד צבאי, ציוד אלקטרוני, חלקי מכונות, ציוד תיקון.

פוליפרופילן (PP)

כל גודל על פי דרישת הלקוח

נשמח לצרף אותך לרשימת התפוצה שלנו

דילוג לתוכן