הונאות האי קומרס

הלוגיסטיקה, עמוד התווך של שרשרת ההספקה, מוגדרת כמצרף הפעולות הנדרשות להניע חומרי גלם אל מפעלי היצור ומהם אל הלקוח.
שינוע החומרים מתבצע באמצעות כלי תחבורה, הנעים על מערכות כבישים, מסילות ברזל, בין ובאוויר, בים מפעלים, נמלים, שטחי אחסנה ומשקי הבית.
התנועה הרוחבית המתמשכת של שרשרת ההספקה חוצה את חיינו והינה אחד הגורמים המשמעותיים המשפיעים על היחסים בין האדם-הסביבה והחברה- הקיימות.

חבל שתפספס את החידושים האחרונים בתחום

נושאי הבלוג

יישום כלכלה מעגלית בישראל ובעולם

הונאת האי קומרס

נזקים מסחריים של מיליארדי דולרים בשנה

ופלנטה אחת שאין לה תחליף

בתקופה בה השפע סובב הכל, קל לרכישה ומפורסם לעברנו מכל עבר, מדדי הצרכנות הקמעונאית שוברים כל תקרה אפשרית. מאז פרצה הקורונה עולם האיקומרס פרץ את גבולות המוכר עם זינוק במספר הרכישות אונליין.

כאשר התחרות על הצרכנים לא בוחלת באמצעים, הסוחרים עושים הכל כדי לבוא לקראת הרוכשים. מדיניות החזרת המוצרים "רכה" מסירה כל קושי שעומד בין הצרכנים לבין הקניה. שוק ההחזרות המשתולל הפך לתופעה שבצידה נזקים כבדים.

אחד מהם נשען על אינספור מעשי הונאה שזיהו את ההזדמנות בשוק הפרוץ הזה.

פירצה קוראת לגנב

שווי החזרות המוצרים אונליין יותר מהכפיל את עצמו בין 2019 ל-2020. אם שווי הרכישות אונליין עמד על 565 מיליארד דולר ב-2020 (14% מסך המכירות הקמעונאיות בארה"ב לאותה שנה), כ-7.5% מכך ($102 מיליארד) היה סחורה שהוחזרה. מתוך זה, $7.7 מיליארד היו בגדר הפסדים מהונאות איקומרס. דוח של ארגון NRF להגנת המסחר הקמעונאי הציג כי באותה השנה, סך המכירות הקמעונאיות בארה"ב עמד על יותר מ-4 טריליון דולר. מתוכם סך המוצרים שהוחזרו עמד על 428 מיליארד דולר.
בשנת 2021 שעזבה אותנו ממש מעבר לפינה, שווי הסחורות שהוחזרו בארה"ב עמד על $761 מיליארד. כאשר 10.3% מכך הוגדרו כמעשי הונאה. מעל ל-$78 מיליארד.

לוגיסטיקה מעגלית בצל גניבות אונליין

תופעת הגניבות מוזנת משוק תחרותי ואי יושרה של צרכנים, מהווה נטל אדיר על שרשראות האספקה והלוגיסטיקה המעגלית. אנו עדים לפרדוקס שנוצר כאשר במקום למלא את ייעודה ולהיטיב עם הסביבה ועלויות ההפצה, הלוגיסטיקה המחזורית מהווה כלי שינוע שמאפשר לסקאם לעבוד כמכונה משומנת היטב. מאז הקורונה הנטל הכבד על שרשראות האספקה נסק למימדים אדירים. מורכבות הקורונה הגדילה את עיכובי המשלוחים והמחסור המתמשך בכוח אדם. המורכבות הזו הינה חלון הזדמנויות לסקאמרים המנצלים את הכאוס התפעולי. החשש של הסוחרים מאיבוד לקוחות ומצבירת טונות של סחורה מוחזרת במחסניהם עוזר גם הוא.

בסוף שנת 2021 ולאחר עונת החגים בארה"ב, סוחרים קמעונאים דיווחו על עליה של 57% ברכישות פליליות. היקף ההפסד הישיר הוערך ב $23.2 מיליארד. לצד ההפסד הישיר נוצר הפסד מפעילויות לוגיסטיות הכוללות פעילות מיון ופסילה של מוצרים מוחזרים. ההפסד המוערך גדל ל $43 מיליארד.

הרבה יותר מרווחים אבודים

לצד המחיר התפעולי הכבד של עלויות אספקה משתוללות, השפעתה של תופעת ההחזרות הפליליות מהווה פגיעה עסקית בהיקף שיוצא מגדר הרווח הכספי האבוד. מחקרים שנעשו בנושא עם התחזקות השפעות הקורונה חוזים כי הנזק האפשרי של סוחרים מפעילות הונאה ברשת משוקלל בכ-$15 מיליארד בשנה. ההפסד לא מתייחס רק לסחורה שנרכשה בכוונה תחילה להחזירה לספק, אלא כוללת גם החזרות של סחורה שלא נקנתה אצל הספק מלכתחילה.

אותן עלויות "נסתרות" שכוללות נזק פיננסי שלא קשור רק בערך מוניטרי של הסחורה, וגורע גם מ:
– המוניטין של הסוחרים
– הקצאה לא יעילה של שעות עבודה וכוח אדם שמתבזבז על סחורה גנובה מוחזרת
– מיסים שמנוכים מהזמנה שהוחזרה (ב-2020 בארה"ב סך ההפסד ממיסוי לוקאלי שנוכה לאחר החזרה עמד על $2 מיליארד).

נזק סביבתי רב מכל אומדן

בעוד שהנזק המסחרי עסקי הגיע למימדים הסטוריים, המפגע האקולוגי מסוכן לאין שיעור:

  • טביעת פחמן שגדלה ומתרחבת כחלק מתהליך הייצור ההמוני וההרסני לסביבה. זיהום אויר, רעלנים ודלקים פוסיליים שמעורבים בעיקר בייצור סחורת טקסטיל.
  • תעבורה מוגברת עם כל שינוע ומשלוח חוצה יבשות ה משחררת מזהמים אדירים. 15 מליון טון פחמן דו חמצני הניתז לאטמוספירה.
  • מערך אריזה מזהם שכולל אריזות פלסטיק לשימוש חד פעמי וכמויות קרטון מאסיביות.
  • מזבלות ענק המאכלסות את מאות הטונות של סחורה מוחזרת שנידונה כפסולת, מפאת קיזוז בעלויות מכירה מחדש.

הטכנולוגיה בשירות מניעת הונאות אונליין וצמצום הנזק הסביבתי

הסוחרים הקמעונאיים יכולים לפעול כדי לשפר את מדיניות ההחזרות ולהילחם בתופעת החזרות מיותרות וגניבות אונליין.

איך? באמצעות רתימה הטכנולוגיה הקיימת לרשותנו. היום ישנם כלים טכנולוגיים, חלקם AI, שפותחו עבור שיפור מערך מדיניות ההחזרות שאותו מנצלים הקרימינלים ברשת.  הטכנולוגיה משדרגת את חווית המשתמש בחנויות האונליין תוך ניטור ומניעה של פעילות רשת פלילית פוטנציאלית. דרך הבנה מעמיקה של התנהגות הצרכנים ברשת, יחד עם הנכונות לחנך את הרוכשים למודעות אקולוגית רחבה יותר, יכולים הקמעונאיים של היום לשנות את פני המפה.
היופי הוא שהרווח האמיתי יחזור אליהם עם אמון צרכני מוגבר כלפי המותג, יתרון עסקי שלא יסולא בפז.

מקורות

שיתוף

יש לכם תובנות לגבי הפוסט? שתפו אותנו...

מתקפל קל RSC

ארגז לשימוש רב פעמי מתקפל וקל בתצורת RSC זהה למבנה לארגז קרטון

אריזה ושינוע של חלקים קלים ותפזורת

פוליפרופילן (PP)

כל גודל על פי דרישת הלקוח

ארגז חימוש

ארגז חסין וחזק לתנאי חוץ קשים המספק הגנה מיטבית לציוד צבאי ואלקטרוני רגיש

ציוד צבאי, ציוד אלקטרוני, חלקי מכונות, ציוד תיקון.

פוליפרופילן (PP)

כל גודל על פי דרישת הלקוח

נשמח לצרף אותך לרשימת התפוצה שלנו

דילוג לתוכן