הפחתת זיהום אוויר במערך ההפצה של חברת רהיטי פיטרו

הלוגיסטיקה, עמוד התווך של שרשרת ההספקה, מוגדרת כמצרף הפעולות הנדרשות להניע חומרי גלם אל מפעלי היצור ומהם אל הלקוח.
שינוע החומרים מתבצע באמצעות כלי תחבורה, הנעים על מערכות כבישים, מסילות ברזל, בין ובאוויר, בים מפעלים, נמלים, שטחי אחסנה ומשקי הבית.
התנועה הרוחבית המתמשכת של שרשרת ההספקה חוצה את חיינו והינה אחד הגורמים המשמעותיים המשפיעים על היחסים בין האדם-הסביבה והחברה- הקיימות.

חבל שתפספס את החידושים האחרונים בתחום

נושאי הבלוג

יישום כלכלה מעגלית בישראל ובעולם

עבודה זו נכתבה במסגרת הקורס לתואר שני בלוגיסטיקה בעידן הקיימות במרכז האקדמי רופין

מנהל תפעול SME

רהיטי פייטרו

מדוע חשוב ללמוד תואר שני ? התואר השני לטעמי צריך להיות בתחום שונה אך נושק לתואר הראשון וככזה יפתח אופקים חדשים וישלב כלים להצלחה והבנה רחבה יותר.

כיצד קיימות ולוגיסטיקה מסתדרים יחד? כל נושא של קיימות יכול לשפר תהליכים לוגיסטיים קיימים בהתייעלות לטווח ארוך, אין קיצורי דרך בנושאי קיימות בלוגיסטיקה אבל החדשנות תורמת בlong run.

מדוע נהנים ללמוד ברופין? אני כבוגר התואר הראשון במנהל עסקים חוויתי את רופין ואת הסביבה של רופין והצוות המרצים בצורה חלקה, נעימה וחיובית ולכן בחרתי בלי לחשוב פעמיים לעשות את התואר השני, בגלל הקורונה חסרה לי קצת הסביבה הפיזית של רופין אבל הצוות נעים, עוזר ומעודד למידה, חשיבה עצמאית ותמיד רוצים בהצלחתנו.

מנהל אתר מכירות e-commerce

המחסן למקצוען HML

לימודי תואר שני בכל התמחות מעשירים את הידע ונותנים פרספקטיבה שונה וחדשה לחיים ובכלל הרחבת אופקים. ככל שאנו נחשפים לעולמות תוכן חדשים מסייע לנו לגלות דברים חדשים שיכולים לסייע במהלך חיינו בין אם זה בעתיד או בהווה. אני ממליץ לכל אחד ירחיב את תחום כישוריו בכל תחום אשר הוא יבחר ואלך ללמוד תואר שני בכל מוסד אקדמאי.

בעולם המודרני שאנחנו חיים בו שמשולב תחום הלוגיסטיקה, קיימות יכולה לבוא לידי ביטוי בכל מיני מישורים ודרכים היכולים לסייע בתהליך שרשרת האספקה. ככל שאנו והחברות הגדולות ישכילו להשתמש בקיימות בכל מיני דרכים זה יביא לתוצאה ישירה של חיסכון בעלויות השונות (שינוע / מוצרים ושירותים) וצמצום פליטת גזי חממה וזיהום אויר. בעיני כל תהליך הלוגיסטי צריך לקחת בחשבון את עניין התחממות הגלובאלית לתשומת ליבי ולהתחיל לשלב בהדרגה את תחום הקיימות לרמת החיים היומיומית.

חווית הלימודים ברופין היא שונה ומאתגרת. הקורונה הביאה לכך שנאלצנו להעביר את שגרת הלימודים לאמצעים טכנולוגיים ומחשובים וללמידה מרחוק. אין ספק שדעתי אישית הצפייה הייתה ללמוד בקמפוס ולהכיר אנשים פנים מול פנים ובאמת "לחוות" את אווירת הקמפוס. הלימודים ברופין מעשרים ומעניינים מאוד. אני  משוכנע כי כל סטודנט אשר יחליט לבחור ללמוד במרכז האקדמי "רופין" יחווה חווית לימודים יוצאת דופן , מאתגרת, ורגיש עשייה משמעותית.

הנזק שנגרם מפליטת גזי חממה וריבוי משאיות בכבישים

בשנים האחרונות קיימת הסכמה עולמית על כך שפליטת גזי חממה גורמים לפגיעה קשה בסביבה הקיימת וגורמים לנזק עצום לכלכלה העולמית. לפיכך נדרש פיתרון ישים לצמצום פליטת גזי חממה, על מנת להקטין את שינויי האקלים.
ענף הלוגיסטיקה ועולם שינוע סחורות, בנוסף לרצון להשיג יתרון כלכלי על פני ספקים אחרים, הביאו לכך שיש ריבוי משאיות וכלי רכב כבדים על הכביש,  דבר שגרם לעלייה מדאיגה בפליטת גזי חממה וזיהום האויר העולמי.

ריבוי כלי רכב כבדים על הכבישים יוצרים עומסי תנועה כבדים כמו גם זיהום אויר רב.
לפליטת גזי חממה השלכות כלכליות חברתיות ובריאותיות רבות, אשר עלולות לגרום, בטווח הארוך, לנזק בלתי הפיך לכלל המשק. לכן, נדרשת שינוי מגמתי, התנהגותי ושינוי ברמה האסטרטגית על מנת להתמודד עם אתגרים אלו

מגמות שונות לצמצום פליטת גזי חממה

במטרה להתמודד עם ניהול שרשראות האספקה השונות יחד עם פליטות גזי החממה , נדרשות גישות שונות להתמודדות עם בעיות אלה.

בצרפת עלה רעיון של איחוד וריכוז שרשראות אספקה בהתאם לנקודות גיאוגרפיות שונות, כלומר במידה וקיימות הזמנות רבות לנקודה מסוימת מכמה ספקים שונים -לרכז את כלל ההזמנות להובלה אחת ובכך להפחית את מספר כלי הרכב על הכביש דבר אשר יוביל לצמצום פליטת גזי חממה, צמצום זיהום האויר ויפחית את העומסים בכבישים.

גישה זו היא פרקטית ויעילה שתוביל באופן גורף לצמצום פליטת גזי חממה,  אך חברות רבות נמנעות ממהלך זה מאחר וכיוון זה מצריך שיתוף פעולה מול הספקים אל מול היתרון התחרותי והכלכלי. בנוסף  יש חברות קמעונאיות המתעסקות בחומרים שונים וסוגים שונים של מוצרים שלרוב אינם יכולים לבוא במשלוח אחד .
כל פריט או מוצר דורש התנהגות אחרת ותפעול שונה והאופרציה של היא אינה יכולה להיות בר ביצוע בשל התנהגותם הלוגיסטית. לכל חברה קיבעונאית יש סיווג אספקה שונה, לכן נדרשת התאמה לוגיסטית ואופרטיבית בין הספקים/יצרנים השונים, במטרה לאגד אספקה שונה של אותו מוצר כך שלא יגרם נזק למוצר. עם זאת, חברות קמעונאיות גדולות מציעות אלטרנטיבות שונות להתמודדות וצמצום פליטת גזי חממה באמצעות זיהוי והחדרת טכנולוגיות שונות לסיוע בחיסכון משמעותי של אנרגיה ויעדים שאפתנים ברי השגה לצמצום הפחתת הפליטות. למשל, חברת "וואלמרט", החברה הקמעונאית הגדולה בעולם, פיתחה תכניות קיימותית וזיהוי אמצעיים טכנולוגיים חסכוניים שונים באנרגיה באמצעות שיתוף פעולה עם חברות ארגוניים סביבתיים ללא מטרות רווח שסייעו לחברה בזיהוי ויישום פרויקטים חדשניים של יעילות וצריכה אנרגטית. שינוי ושיתוף פעולה זה הוביל לחיסכון שנתי של 75 מיליון דולר, וחיסכון של 400 אלף טון של פחמן דו חמצני המכונה CO2 . שינוי זה גרם לצמצום של עד 25% בצריכת הדלק של החברה ברמה הלוגיסטית.
לעומת זאת, בשבדיה , קיימת מגמה שונה להתמודדות עם פליטת גזי חממה שם למשל,  גובים דמי משתמש גבוהים, המבוססים על מס הק"מ שהמשאית נוסעת. בנוסף גובים מס עבור כל משאית שנכנסת לנמל . עניין זה מביא לצמצום  כניסת משאיות לנמלים וגם לצמצום טווח הנסיעה של כל משאית.  צמצום כמות כלי הרכב מוביל לתפוקות רבות כגון בלאי משאיות רעש עומס תנועה. נוסף על כך, העלויות הלוגיסטיות של חברות בשבדיה הן בטווח שבין פי 10-3 יותר מהערך המועיל המשוער של הפחתת פליטת גזי חממה וזיהום אויר.
הסכמי שיתופי פעולה בין יצרנים שונים אשר מוגדרים "קטנים" בארצות הברית עם חברות אספקה מסייעים בתכנון חוזים ארוכי טווח צמצום עלויות והמלצות טכניות כדי לעודד את היצרנים הקטנים להשקיע בפרויקטים של יעילות צריכה אנרגטית. שיתוף פעולה זה יוביל לכך שרשויות המס השונות יתחילו לנקוט בצעדים מחמירים יותר על ידי הטלת קנס מס פחמן דו חמצני.

סקירה רגולטורית במדינת ישראל

מדינת ישראל משקיעה משאבים בפיקוח והסדרת עניין פליטת גזי חממה


ראשית, כלי רכב בעלת תקן יורו 4 אינם בעלי מערכות מתקדמות ויעילות בהפחתת הפליטות ולכן הם מוגדרים ככלי רכב מזהמים. ההוראות לגביהם מחייבת צמצום באופן הדרגתי את השימוש בכלי רכב אלו .
שנית, התקנת מסנני חלקיקים מפחיתים אשר גורמים
להפחתה של 97% מפליטות גזי החממה מהרכבים. ההוראה מחייבת על כלי רכב ישנים , במקום להשליכם לגריטה.

בנוסף, בהתאם להוראות מלאי הרכב הכבד נדרש להפעילו רק כ-2% מכלל המשאיות עד משקל של 40 טון באמצעות הנעה חלופית הנחשבת ידידותית לסביבה יותר מאשר על הסיס דלק, כלומר, שיעור גידול השימוש בהנעה חלופית גדל ב-43%. בשנת 2020 השיעור צפוי לעלות ב-3%.
הוראות אלה מסייעות הסרת חסמים לחדירת טכנולוגיות נקיות לשוק המקומי ולצמצום השימוש במנועי דיזל. יתרה מזאת, יש הנחיה לטפל באופן מיידי בכלי רכב שמזהמים אופן חריג ותמידי. הכשרת נהגי החברה לנהיגה אקולוגית חסכונית ויעילה, בעלי חברות אשר מחזיקים במלאי רכב כבד נדרשים להכשיר נהגים מקצועיים.
בעקבות הוספת מערך הכשרות, יש חסכון עד של 15% בצריכת הדלק ופליטת הזיהום
אויר. מידי שנה מגזר תחבורה אחראי על 22% כפליטות מגזי החממה בישראל, בעלי ציי הרכבים נדרשים לדווח מידי שנה על פליטות גזי החממה עבור כל כלי רכב כבד. דיווח זה מסייע לניהול מעקב שוטף אחר הפליטות הנפלטות מכלי הרכב הכבד , ומאפשר לבעלי צי ההרכבים להתייעל ולנהל את צריכת האנרגיה ואופציה לחיסכון בצריכת הדלק והאנרגיה. לבעלי ציי הרכב יש מערך טכנולוגי ואינטרנטי שבה אחריותכם לדווח על רמת זיהום האוויר מכל מלאי הרכבים שברשותם. מדינת ישראל גם מפעילה מערך של פיקוח ואכיפה באמצעות פקחים שונים והפעלת סיורים רבים בשטח ומעקב אחר דיווחי של מנהלי ציי הרכב. אי ציות לחוקים הללו מסתיימת בהטלת קנסות כספי לארגון /בעל העסק נכון להיום יעד הפליטה הנדרש לפי משרד התחבורה, הוא 03.0 גרם חלקיקים לק"מ נסיעה. בנוסף, מנהלי החברות יחויבו להפעיל מערך כלי רכב כבד עד 40 טון באמצעות הנעה חלופית וגם, החל משנת 2021 תיאסר באופן מוחלט שימוש ברכבי דיזל מתקן יורו 3 ומטה. משרד התחבורה שוקל ליצור מערך רחב יותר ושלם יותר וחמור יותר מצמצום פליטות מזהמי האוויר וגזי חממה , וליצור מערכת טכנולוגית הנעה מופחתת זיהום אויר בשיעורים גבוהים.

חברת הרהיטים פיטרו - השינוי בתהליך הלוגיסטי

חברת רהיטי פיטרו היא החברה המובילה בריהוט המשרדי ומייצגת חברות גדולות ומוכרות בעולם.  נוסף היא מתמחה ביצירת פתרונות  משרדים של שולחנות, מחיצות אקוסטיות אחסון ופתרונות עיצובים אשר נוצרים במפעל בכבישה צורנית.


כיום צורת ההובלה בחברה מבוצעות על ידי כמה מקורות: הראשון – נהג שירות או מוביל
או מרכיב מטעם החברה, שיש ברשותו רכב מסחרי קטן. השני – החברה מחזיקה מובילים
חיצוניים אשר יש ברשותם משאיות שונות וגדולות בהתאם להפצה המיועדת.
אופן ביצוע החלוקה מתחלק על ידי תיאום לכתובות הלקוחות והסחורות ובהתאם לכך נקבע סידור עבודה למובילים או מרכיבים ובאותו סידור עבודה ישנם לפעמיים שינויים מקריים שגורמים להובלות שונות לאיזוריים שונים ובכך נוצר גידול במרחקים וכתוצאה מכך גם גדל פליטת גזי חממה לאויר על ידי משאיות הובלה אלו.

ההחלטה הניהולית אליה הגיעה החברה נבעה בעיקר בשלל פניות רבות של לקוחות פרטים וחברות עסקיות SME קטנות או בינוניות, בדרישה לאספקות קטנות של מוצרים בודדים ובפרט כסאות. במצטבר הכמויות הפכו לכמויות גדולות לאספקה. בפן הכלכלי האספקה הפכה ללא משתלמת כשמשתמשים בהובלה באמצעות ספקי חוץ או ובילים שמקבלים תשלום על בסיס יומי/חודשי.
בעת שימוש במרלו"ג חיצוני אשר מאפשר נסיעות לכל חלקי הארץ לפי נקודות הפצה
ושילובם יחדיו עם עוד חברות גם מפחית בעלויות לחברה, גם נותן מענה תפעולי רחב יותר
לאספקות, מוריד מלחץ העבודה ותורם לסביבה בפחות פליטת גזי חממה.
את השינוי והחיסכון בפליטת גזי החממה מדדנו באמצעות מחשבון פליטת גזי חממה אשר מתאר את משקל המשא, מרחק בק"מ שנוסע משאית הובלה בפיטרו בממוצע X ימי
ההובלה בחודש בממוצע ואז ניתן לראות את החיסכון בפליטת גזי חממה.

תוצאות

בעבודה זו נחקר נושא הקיימות בנושא פליטת גזי החממה לאוויר, עקב הובלות ושינוע
מרובות של משאיות בעת אספקת סחורות ללקוחות המגוונים של חברת רהיטי פיטרו.
הדבר הוביל את החברה לחשיבה חדשה ופתרון לוגיסטי וכלכלי.
המהלך ראשון היה החיסכון המשמעותי בהוצאות על הובלות והפצה של מוצרים לקהל
הפרטי ובהתחשבות בעת המעבר האתר האינטרנטי של החברה לצורת ה – eCommerce .
שורה של החלטות כלכליות, ביניהן מעבר למרלו"ג גדול תפעולי ע"י חברה חיצונית ובאחסון הסחורה המיודעת עבור מגזר הלקוחות הפרטיים, הוריד משמעותית את עלויות האחסנה של החברה ואת עלויות השינוע וההפצה הגבוהות.
תהליך נוסף של קיימות אשר גרם לשינוי הוא הורדת כמות המשאיות וכלי הרכב ואץ כמות ההובלות השונות מידי חודש בחודשו-עם חשיבה עתידית על השימוש בהם. כתוצאה מזה נגרמה הפחתה בפליטת גזי החממה לאוויר בכמעט מחצי הכמות שנפלטה לפני השינוי.
תוצאה נוספת לשינוי היתה שפחות צמיגים נשחקו והחלפתם פחתה. יתר על כך, מהלך זה סייע לצמצום שריפה מיותרת של צמיגים והגדלת זיהום האוויר. כתוצאה מכך, צריכת הצמיגים צומצמה גם במישור הכלכלי והן גם במישור הקיימותי.
לאור כל אלה, ניתן לסכם שכאשר קיים מניע כלכלי שמשלב בתוכו חשיבה קיימותית, המיזמים עצמם יוצאים במצב של רווח לשני הצדדים.

זהו תקציר העבודה. לקבלת כל הנתונים ופרטים נוספים ניתן לפנות לכותבים.

שיתוף

באותו עניין

יש לכם תובנות לגבי הפוסט? שתפו אותנו...

מתקפל קל RSC

ארגז לשימוש רב פעמי מתקפל וקל בתצורת RSC זהה למבנה לארגז קרטון

אריזה ושינוע של חלקים קלים ותפזורת

פוליפרופילן (PP)

כל גודל על פי דרישת הלקוח

ארגז חימוש

ארגז חסין וחזק לתנאי חוץ קשים המספק הגנה מיטבית לציוד צבאי ואלקטרוני רגיש

ציוד צבאי, ציוד אלקטרוני, חלקי מכונות, ציוד תיקון.

פוליפרופילן (PP)

כל גודל על פי דרישת הלקוח

נשמח לצרף אותך לרשימת התפוצה שלנו

דילוג לתוכן