הלוגיסטיקה, עמוד התווך של שרשרת ההספקה, מוגדרת כמצרף הפעולות הנדרשות להניע חומרי גלם אל מפעלי היצור ומהם אל הלקוח.
שינוע החומרים מתבצע באמצעות כלי תחבורה, הנעים על מערכות כבישים, מסילות ברזל, בין ובאוויר, בים מפעלים, נמלים, שטחי אחסנה ומשקי הבית.
התנועה הרוחבית המתמשכת של שרשרת ההספקה חוצה את חיינו והינה אחד הגורמים המשמעותיים המשפיעים על היחסים בין האדם-הסביבה והחברה- הקיימות.

חבל שתפספס את החידושים האחרונים בתחום

נושאי הבלוג

יישום כלכלה מעגלית בישראל ובעולם

המונח "המייל האחרון" בלוגיסטיקה (last mile) מתאר את שינוע המוצר ממחסן ההפצה האחרון ליעדו הסופי. בשנים האחרונות, עם העלייה הניכרת ברכישה המקוונת, האי קומרס,  עלה היקף הפעילות הלוגיסטית של המייל האחרון.

העלות של הובלת המייל האחרון בשרשרת האספקה היא משמעותית וכבדה. כחצי מהעלות הלוגסיטית הכוללת של המשלוח בעולם ה B2C. לכן מרוכזים מאמצים רבים על מנת ליעל לפשט ולהוזיל את המקטע המאתגר הזה, בשרשרת האספקה.

היסטוריה לא רחוקה

מערכות העיתונים התמודדו עם הנושא כבר לפני עשרות שנים. העיתונים היומיים "דבר", "הארץ" ולאחר מכן "ידיעות אחרונות" ו"מעריב", הקימו מערכות הפצה יומיות לקהל הקוראים שלהם. דואר ישראל, שמתמחה בהפצת דברי דואר לבתים, לא ענה על הצורך של מערכות העיתונים. מאחר והעיתונות רצתה להנגיש את העיתון והחדשות בשעות הבוקר המוקדמות לקהל הקוראים, היא נאלצה להקים מערכות הפצה יעודיות להפצת עיתונים.

כבר לפני עשרות שנים פעלו בישראל חברות הפצה כמו "גד" או "בר הפצה" שהתמחו בהפצה למייל האחרון – עיתון לבית הלקוח ממרכז הפצה מקומי, בדיוק בשעה שהלקוח דורש. מאחר ושעות ההפצה התבצעו בשעות הבוקר המוקדמות למשך זמן קצר יחסית, העובדים שהתאימו לביצוע ההפצה היו בדרך כלל עובדים שיש להם עבודה נוספת או פנסיונרים.

עידן האי-קומרס

בשנים האחרונות, עם העליה בביקושים לקנייה באינטרנט, גדל גם הביקוש והצורך במערכות ההפצה לבתים. מערכות הפצה הללו שונות ממערכות ההפצה של העיתונים היומיים בהיקף, בגמישות, במהירות התגובה וברמת השרות המצופה מהן. בעוד מערכת העיתון ביקשה להנגיש חדשות ולשמר תפוצה לקהל קבוע, מערכות ההפצה של האי-קומרס נמצאות בתווך בין ספקים ולקוחות. ציפיית השרות ממערכות אלו הינה לרמה גבוהה במיוחד, והיעד הסופי להפצה אינו נמצא בכתובת יומית קבועה. לעיתים מתווסף גם הצורך לתזמן את המסירה מול הלקוח, נתון שמחלקי העיתונים פטורים ממנו. מערך השליחים המודרני B2C הוא מערך משוכלל, ממוחשב גמיש וחכם. התחרות בין אמזון, אליבאבא, אי-ביי, אסוס ושאר חברות הסחר האלקטרוני מגבירה בהתמדה את היקף התנועה של החבילות לבתים.

זירת המסחר העדכנית מתבצעת מול מסך טלפון סלולרי הזמין כמעט לכל. הזמנת חולצה בעלות של דולרים בודדים מתחילה מסע של שרשרת הפצה במטוסים משאיות ומחסני ענק, והכל בלחיצת אצבע על המסך הדיגיטלי. התחרות בענף והגידול המתמיד בנפח הפעילות חייבו את המערכות הלוגיסטיות לשפר את השליטה על המסלול בזמן אמיתי. מערכות המעקב (טרקינג) של כל החברות מתפתחות ללא הפסק. מערכות אלו מספקות ללקוחות איכון מדוייק ומונגש על מסע החבילה ומועד הגעתה בשקיפות מירבית. ההשקעות העצומות במערכות המידע מתווספות לציפיה של הלקוח לא לשלם עבור המשלוח, ולעלויות החזרת מוצרים מסיבות שונות. למרות כל אלו, קריאה במאזנים של החברות העוסקות בתחום בארץ ובעולם מלמדת כי רווחיותן גדלה משנה לשנה.

מסעדנות על גלגלים

משלוחי פיצות לבתים הינם מסורת רבת שנים בעולם הצרכני. קיימות פיצריות שהוקמו על פי אסטרטגיה של משלוחים בלבד, על מנת לחסוך את ההשקעות והוצאות התחזוקה של סניפי המכירה. לפיצריות התווספו במשך השנים רשתות מזון מהיר המספקות משלוחים למשקי הבית. הדרישה למשלוחי המזון המוכן גדלה בצורה משמעותית עם הצטרפות עובדי המשרדים למבקשי השרות. לביקוש החדש הזה נותנות מענה מעניין חברות שיצרו "כרטיס אוכל" מיוחד. סיבוס, תן ביס, משלוחה, ולאחרונה גם וולט, אינן רק חברות הפצה לאוכל מוכן. אלו חברות המוכרות בנוסף גם מצרכי מזון, ובמקביל מספקות שרותי שיווק, מסגרות אשראי והטבות לעובדים. סך המכירות של ארבעת החברות הללו בשוק הישראלי הינו מיליארדי שקלים בשנה!

מה צופן העתיד

המייל האחרון מהווה חלק משמעותי בעלות ההפצה מהספק ללקוח. הגידול בביקוש לשרות ההפצה במסירה אישית למשקי הבית ולמשרדים הולך וגדל, ונתקל בקשיי הפצה עם הגידול בהיקף תנועה והעומסים בכבישים. הטכנולוגיה והקדמה מחפשים פתרונות שיורידו מחירים ויעמדו בדרישה לזמני ההספקה הקצרים. כיום אנו רואים ניצנים לפתרונות לא אנושיים – רובוטים ורחפנים. שני אמצעים טכנולוגים אלו מתמודדים היטב עם בעיות התנועה, מוזילות את עלות העבודה, מתמודדות היטב עם עומסים וסביר שבקרוב גם יוזילו עלויות.

קורונה Last Mile

לקורונה השפעה עצומה על שרשרת האספקה ברחבי העולם. בתחילת המשבר חווינו את השבתת התעופה העולמית ועצירת יצוא הסחורות מסין. המערכות הלוגיסטיות התארגנו במהירות ובצורה ראויה להערכה (מומלץ לקרוא את הראיון עם ערן תמיר מנכ"ל ICL – חברה השילוח המובילה בישראל). עם התקדמות המשבר, הביקושים לשרות השליחויות לבתים עלה בצורה ניכרת. הבידוד החברתי שנכפה עלינו, אם מרצון ואם מסגר, הביא את הציבור לרכוש דרך המערכות הדיגיטליות. העסקים שהורגלו לפגוש את הלקוחות פנים אל פנים, נאלצו להתארגן על פורמט מכירה שונה.

המייל האחרון משנה את פניו בכל יום, מערכי השליחים הקיימים משתדרגים ביכולות ובזמן התגובה ויזמים עסקיים מציבים פתרונות חדשים ומענינים. הנה כמה מהם:

  • דואר ישראל וחברת גט (GETT) חברו לשרות החדש הכולל איסוף החבילה ממרכז החלוקה של הדואר לבית הלקוח. גם בדואר ישראל הבינו, שמרכזי החלוקה שהוקמו על מנת לחסוך את המייל האחרון, מתקשים לפעול במסגרת הבידוד החברתי בתקופת הקורונה.
  • ג'ול החלה בפעילות הפצה לבתים משותפים. באתר החברה ניתן לרכוש מגוון רחב של מוצרים:  מכולת, פירות וירקות, פארם, אלקטרוניקה, מתנות, ואוכל מוכן. השירות ניתן  לבתים משותפים ולמגדלי משרדים בהסכמה ובתאום עם מנהלי הביניינים. ג'ול מציבה על חשבונה מקרר וארון ומספקת את ההזמנות בכל יום בעלות חודשית של 30 ש"ח למנויים או 15 ש"ח למשלוח. על מנת לקבל את הזמנתו, הלקוח יורד במעלית למרכז החלוקה שבבנין המגורים או המשרדים. שרות הפצה זה מצמצם את עלויות המייל האחרון בכך שאינו מגיע עד לדלת הלקוח, הפצה מרוכזת למרכז חלוקה ויעדי ההפצה קבועים ומוסכמים מראש. בנוסף, ג'ול מרוויחה גם ממכירת המוצרים.
  • המזווה הוא מקרר חכם שממוקם בבנייני מגורים ומאפשר גישה מיידית וקלה למגוון מוצרי מזון. במזווה ניתן לרכוש מוצרי יסוד, מוצרי חלב, ביצים, שתיה, חטיפים, מוצרי בריאות, מוצרים לילדים ועוד. המזווה מבטיחים לשמור על טריות המוצרים. התשלום נעשה באמצעות כרטיס חבר בזמן הוצאת הפריט מהמקרר.  המזווה קשוב לביקוש של דיירי הבניין, והמלאי שבמקרר מתעדכן ומשתנה על פי הצריכה בפועל. בדומה לג'ול, גם המזווה מתמודד עם עלויות המייל האחרון בצורה מקורית. הלקוח יורד במעלית למרכז החלוקה ובכך חוסך את עלות ההפצה עד דלתו. המזווה אינו מחייב עבור שליחות והכנסותיו ממכירת המוצרים בלבד.

(אי ) מעורבות הממשלה

המגזר העסקי ומשקי הבית התברכו בכך שהממשלה לא מעורבת כלל בשינויים העצומים ששוק ההפצה עובר במהלך חודשים ספורים. מנהלי החברות של רשתות המזון, חברות המשלוחים, רשתות המזון המהיר, וחברות בתחום מוצרי צריכה מגוונים הגיבו מהר לביקוש השונה בשוק. המנהלים המוכשרים יזמו ופעלו על מנת לתת את הפתרונות הראויים לשינויים בשוק ולהמשיך ולשרת את לקוחותיהם. המגזר העסקי השקיע מאמץ ניהולי וכספי ובנה תשתיות המתאימות לביקוש החדש. מערכות המידע הציבו מהר יכולת איתור לקוחות, שליטה בהזמנות, ניהול ליקוט ושליטה באספקה למשקי הבית.

במקביל, מופיעים בשטח יזמים ומוכשרים הנותנים מענה בצורה מקורית לביקושים החדשים שנוצרו בשוק. המייל האחרון מהווה זירת פעילות מסחרית מעניינת ומרתקת. ארוע הקורונה האיץ פתרונות שהיו על המדף והביקוש לפתרונות עזר להם לפרוץ ולצמוח.

התהליך שעובר המשק במשבר הקורונה הינו  קשה ומורכב. יש עסקים המתקשים להתמודד עם השינויים האגרסיביים שאנחנו חווים. ובכל זאת, נראה שיש עסקים לא מעטים שמצליחים לעשות את ההתאמות הנדרשות, יזמים המפתחים פתרונות מקוריים, וכל זאת ללא פרויקטור ממשלתי.

אם נעשה השוואה בין הממשלה למגזר העסקי בהתמודדות עם משבר הקורונה, הרי שיותר מנכ"לים מראשי ערים התמודדו עם יותר לקוחות מאשר חולים. המנכ"לים יודעים לאתר את הלקוחות, להתאים את המערכות, להציב פתרונות, ליזום רעיונות מקוריים – כל זאת בהצלחה יתרה, ולהרוויח – ללא הפרעת הממשלה!

שיתוף

יש לכם תובנות לגבי הפוסט? שתפו אותנו...

מתקפל קל RSC

ארגז לשימוש רב פעמי מתקפל וקל בתצורת RSC זהה למבנה לארגז קרטון

אריזה ושינוע של חלקים קלים ותפזורת

פוליפרופילן (PP)

כל גודל על פי דרישת הלקוח

ארגז חימוש

ארגז חסין וחזק לתנאי חוץ קשים המספק הגנה מיטבית לציוד צבאי ואלקטרוני רגיש

ציוד צבאי, ציוד אלקטרוני, חלקי מכונות, ציוד תיקון.

פוליפרופילן (PP)

כל גודל על פי דרישת הלקוח

נשמח לצרף אותך לרשימת התפוצה שלנו

דילוג לתוכן