אנרגיה קיימות וקורונה

הלוגיסטיקה, עמוד התווך של שרשרת ההספקה, מוגדרת כמצרף הפעולות הנדרשות להניע חומרי גלם אל מפעלי היצור ומהם אל הלקוח.
שינוע החומרים מתבצע באמצעות כלי תחבורה, הנעים על מערכות כבישים, מסילות ברזל, בין ובאוויר, בים מפעלים, נמלים, שטחי אחסנה ומשקי הבית.
התנועה הרוחבית המתמשכת של שרשרת ההספקה חוצה את חיינו והינה אחד הגורמים המשמעותיים המשפיעים על היחסים בין האדם-הסביבה והחברה- הקיימות.

חבל שתפספס את החידושים האחרונים בתחום

נושאי הבלוג

יישום כלכלה מעגלית בישראל ובעולם

אנרגיה וקיימות הינם מושגים מופשטים הנמצאים סביבינו בכל מקום, לעיתים נחבאים ולעיתים מופיעים בעצמה רבה. ערכי הקיימות הינם הוליסטים, וכשהם שלובים באנרגיה ערכם המשותף יוצר ציפיה לטבע טהור המדמה פרפרים, עצים בשלכת, שלג לבן ויערות עד. הפרשנות שלנו לאיחוד של שני המושגים הללו מבטא את הרצון שלנו לעולם זך, איכותי, הגון ורגוע. האנרגיה הנקיה מופיעה כאחד מיעדי הקיימות, אך מופיעה גם בצורות אחרות ביעדי הקיימות האחרים.

אנרגיות מתחדשות

היעד השביעי בתוכנית הקיימות של האומות המאוחדות הוא האנרגיה הנקייה. האו"ם מבקש לוודא גישה לאנרגיה זמינה, אמינה, ברת קיימא ומודרנית לכל. חלק גדול מאוכלוסית העולם, כמיליארד איש, עדיין לא מחוברים כלל לאנרגיה זמינה. היעד השביעי משלב את הנגשת השימוש באנרגיה תוך פיתוח של אנרגיה מודרנית מתחדשת הנשענת על מקורות זמינים ונקיים המצויים בטבע.  על הכדור קיימים שפע של מקורות אנרגיה טבעית וכיום  מופנים משאבים רבים ללכידת האנרגיה הזו והפיכתה לאנרגיה זמינה לשימוש. השיטה הנפוצה לשימוש באנרגיה הטבעית הינה הפיכתה לחשמל באמצעות גנרטורים והזרמתה לרשת החשמל הציבורית.

צורות האנרגיה השונות שאנו לוכדים בטבע נקראות אנרגיות מתחדשות או אנרגיות ירוקות. הכוונה לאנרגיה שבעת הפיכתה לזמינה לשימוש ממקור טבעי היא אינה פוגעת ומזהמת את הסביבה. זאת בניגוד לזיהום הנפלט מתחנת הכח להפקת חשמל בשריפת הדלק הפחם או הגז. מקורות האנרגיה העיקריים הזמינים לנו בטבע הם רוח, שמש, ומים.

רוח – אנרגיית רוח מופקת על ידי לכידת משבי הרוח באמצעות טורבינות ענק. אחת הדרכים הזולות לייצר חשמל הינה מודל מודרני של תחנת הקמח הותיקה. חוות של טורבינות רוח מוקמות ברחבי הכדור ומספקות כשישה אחוזים מהחשמל בעולם.

שמש – אנרגיה סולארית מופקת באמצעות קולטים המותקנים על גגות או בחוות לקליטת קרני שמש. במשך שנים רבות שימוש קולטי השמש לחימום מים לצריכה ביתית. בשנים האחרונות שופרה טכנולוגיית הקולטים והפכה כדאית גם לייצור חשמל.

מים – אנרגיה הידראולית מופקת על ידי לכידת זרם מים קבוע באמצעות גלגל המסתובב מכח זרם המים בנהרות. בעבר הופקה אנרגיה כזו על יד נחלים להפעלת טחנות קמח. כיום 19% מיצור החשמל בעולם מופק מתחנות חשמל הידרו אלקטריות. תחנות החשמל הללו נבנות על סכרים בנהרות ברחבי העולם.

גיאות ושפל בים ופעילות גיאו-טרמית הם דוגמאות נוספות הקיימות בטבע ומנוצלות ליצור אנרגיה מתחדשת.

משבר האקלים ואנרגיה

היעד השלושה עשר בתכנית הקיימות של האו"ם מבקש לצמצם את ההתחממות הגלובלית של כדור הארץ. עיקר ההתחממות מגיע מפליטת גזי פחמן האוטמים את האטמוספירה ומונעים מהקרינה החמה להשתחרר לחלל. פליטות הפחמן מיוצרות על ידי חמרי בעירה כדוגמת דלקים פוזילים, עץ, גז ופחם כאשר אלו משמשים ליצירת אנרגיה זמינה. האנושות רוצה לנוע ולהניע באמצעות ארגיה שבעת הפקתה מזיקה לכדור.

אנרגיה בין אנשים

יעדי האום העוסקים בין אדם לחברו טומנים בחובם אנרגיה רבה. חופש מעבדות, מזון זמין, בריאות תקינה, חינוך ראוי, שיויון מגדרי ומים נקיים – בכל אלו טמונה כמות רבה של אנרגיה גלוייה ונסתרת. המים המזון והבריאות מתורגמים ישירות לאנרגיה פעילה בגוף האדם. החינוך, השיוויון המגדרי והחופש מעבדות פועלים באנרגיה הבין אישית. הגורם המשותף לשיפור מתמשך של יעדים אלו, המשויכים בעיקר לאוכלוסיות חלשות, הם חיי קהילה המשרה ומפיצה אנרגיה חיובית שבין אדם לחברו. האנרגיה הפיזיקלית יודעת להופיע בצורות שונות להשפיע ולהשתנות באופן הופעתה. ייתכן שבשל כך אנו משייכים גם את ההתנהגות הבין אישית כמיצרת אנרגיה בין אנשים וקהילות. אנשים אוהבים ומחבקים נתפסים כאנשים חמים. אנשים שמחים וחייכנים נתפסים כמפיצים אנרגיות חיוביות ומשפיעים לטובה על הסובבים אותם.

אנרגיה בין קהילות

ליחסים בין הקהילות בעולם יש חשיבות מכרעת על הצלחת תכנית הקיימות. מדינות, אזורים גאוגרפים, תאגידים רב לאומיים, חברות עסקיות וקבוצות חברים ברשתות החברתיות – כל אלו אוחזים במפתח ההצלחה לשמירה על הכדור ולהמשך קיומו. הקשרים החברתיים בין חברי הקהילות הללו יכולים לאחד לתוצאה חיובית בהיבט החברתי-כלכלי. יוזמה של ערים וקהילות מקיימות (יעד 11) או חתירה לצריכה ויצור אחראיים (יעד 12) יצמצמו את האנרגיה הנפלטת בתהליך היצור ובשרשרת האספקה ובכך יצמצמו את כמויות הפחמן הנפלטות לאטמוספירה. אנרגיה החיובית בין חברי הקהילה תיצור אווירה של רעות וחזון משותף (יעדים 16, 17) .

אנרגיה חבויה ומתפרצת

האנרגיה והקיימות הן מושגים מופשטים ולכן אפשר לחזות רק בפעולות הנובעות מהן כשאלו מופיעות. העוצמה הטמונה בהן היא אדירה, חבויה ומחכה למחולל שיגרום להם לפרוץ ולהופיע בחוזקה. לעיתים המחולל הזה מתוכנן ולעיתים אקראי. ניתן ללמוד על העצמה החבויה בשילוב של קיימות והאנרגיה מהתפרצות הקורונה שהפכה לחלק מחיינו במשך שנת 2020.

עד תחילת שנת 2020 יעד הקיימות העוסק בבריאות (יעד 3) שוייך למדינות עולם שלישי. משבר הקורונה היה המחולל שהראה כי הצורך בבריאות הינו נחלת הכלל סביב הכדור. כמות האנרגיה שחולל החיידק הקטן היא אדירה בכל מימד אפשרי! הנה כמה דוגמאות:

אנרגיה כלכלית – כמות הכספים שהופנו לצורך מחקר ופיתוח התרופה נגד מחלת הקורונה  היתה רחבת היקף. בימים אלו כשמספר חברות החלו לשווק את החיסונים החל מרוץ רכישה בעולם ומדינות מפנות מקורות מימון לחסן את האוכלוסיה מהר ככל האפשר. במקביל, פני המסחר השתנה לחלוטין ועסקים נדרשו להשקיע משאבים כספיים ולבצע התאמות בשיווק ובמערכי ההפצה.

אנרגיה ניהולית – המגבלות על התקהלויות ומגע בין אנשים דרשו מהמנהלים להשקיע מחשבה וכספים בניהול השוטף. ניהול מצבת העובדים מרחוק שונה לגמרי מעובדים המגיעים בכל יום למקום העבודה. ניהול מערכת לוגיסטית המגיעה למשקי הבית היא משימה ניהולית מורכבת, בעיקר למערכות שלא היו ערוכות לכך.

אנרגיה לוגיסטית – הקורונה שינתה את כל דפוסי ההתנהלות וההתנהגות של שרשרות האספקה. האנרגיה הכלכלית והניהולית שנדרשה (ועדיין נדרשת) לענות על הביקוש המשתנה למערכות הלוגיסטקה היא רבה. כל הגורמים בשרשרת האספקה שינו את התנהגותם ונאלצו להתנהל בצורה שונה מבעבר. מטוסים, אניות, משאיות, רכבי חלוקה, מלגזנים ומחסנים – כל מפעילי הציוד בשרשרת האספקה נאלצו לבצע התאמות למציאות החדשה.

שרשרת האספקה הגלובלית גייסה מגוון תצורות של אנרגיה
כלכלית  –  ניהולית  –  אנושית
על מנת לעמוד באתגרים שהציבה לה הקורונה

האנרגיה של הבלוגריסטית

יונית צוק, הבלוגריסטית, חנכה אותי בצעדים הראשונים בהקמת הבלוג זה. לפני כמה ימים שוחחנו על אפשרויות המחשה של הנושא ההוליסטי-אבסטרקטי הזה שנקרא קיימות. יונית הציעה לדמות את הקיימות לאנרגיה ובזכותה נכתב הבלוג הזה.

אז, תודה ליונית!

שיתוף

באותו עניין

יש לכם תובנות לגבי הפוסט? שתפו אותנו...

מתקפל קל RSC

ארגז לשימוש רב פעמי מתקפל וקל בתצורת RSC זהה למבנה לארגז קרטון

אריזה ושינוע של חלקים קלים ותפזורת

פוליפרופילן (PP)

כל גודל על פי דרישת הלקוח

ארגז חימוש

ארגז חסין וחזק לתנאי חוץ קשים המספק הגנה מיטבית לציוד צבאי ואלקטרוני רגיש

ציוד צבאי, ציוד אלקטרוני, חלקי מכונות, ציוד תיקון.

פוליפרופילן (PP)

כל גודל על פי דרישת הלקוח

נשמח לצרף אותך לרשימת התפוצה שלנו

דילוג לתוכן