תאגיד תמיר לקראת יום המיחזור

הלוגיסטיקה, עמוד התווך של שרשרת ההספקה, מוגדרת כמצרף הפעולות הנדרשות להניע חומרי גלם אל מפעלי היצור ומהם אל הלקוח.
שינוע החומרים מתבצע באמצעות כלי תחבורה, הנעים על מערכות כבישים, מסילות ברזל, בין ובאוויר, בים מפעלים, נמלים, שטחי אחסנה ומשקי הבית.
התנועה הרוחבית המתמשכת של שרשרת ההספקה חוצה את חיינו והינה אחד הגורמים המשמעותיים המשפיעים על היחסים בין האדם-הסביבה והחברה- הקיימות.

חבל שתפספס את החידושים האחרונים בתחום

נושאי הבלוג

יישום כלכלה מעגלית בישראל ובעולם

כלכלה מעגלית בעולם האריזות

לקראת יום המחזור רני איידלר מספר על הישגי תאגיד תמיר

רני איידלר

מנכ"ל תמיר

תאגיד מחזור האריזות בישראל

www.tmir.org.il

לפני כעשור חוקק בישראל חוק המחייב יצרנים ויבואנים לקחת אחריות על האריזות שהם מכניסים לשוק (החוק להסדרת הטיפול באריזות התשע"א – 2011). החוק קודם ביוזמה משותפת של התאחדות התעשיינים, המשרד להגנת הסביבה והארגונים "הירוקים" ומטרתו להביא לצמצום כמות הפסולת הנוצרת מאריזות ולמנוע את הטמנתה לשם הקטנת ההשפעה השלילית הסביבתית של פסולת אריזות. במסגרת החוק, היצרנים והיבואנים מחויבים להתקשר עם גוף שהוכר על ידי המשרד להגנת הסביבה, כך הוקם תאגיד מחזור האריזות תמיר (חל"צ) על מנת שיבצע עבור היצרנים והיבואנים את חובותיהם.

מטרתנו לעמוד ביעדי המחזור שנקבעו בחוק, לממן את איסוף פסולת האריזות הנאספות "בזרם הביתי "(ברשויות המקומיות) ולנהל תהליכים שמטרתם לייצר ולהניע מיחזור  מפסולת האריזות באופן מיטבי ב"זרם המסחרי" (מפעלים , מרלו"גים , במרחב הקמעונאי הפרטי ובתי עסק שבחצר שלהם מצטברות אריזות  בפעילות השוטפת שלהן).

היצרנים והיבואנים משלמים דמי טיפול עבור האריזות שהם מכניסים לשוק, עלות זו מושקעת חזרה ליצירת תשתית של איסוף ומיון פסולת האריזות וגם לשיווק, חינוך ולהסברה מקומית וארצית בכדי לעודד את התושבים להפריד עוד ועד אריזות באופן וולונטרי.

כיום יש הסדר הפרדה לאריזות עם פח מחזור כתום ב- 112 רשויות ועד סוף השנה לכ- 5,000,000 תושבים יהיה פח כתום ליד לבית.

כלכלה מעגלית היא העתיד

הכלכלה העולמית מתבססת על ייצור וצריכה המביאה לצמיחה כלכלית, אך יש לזה גם מחיר סביבתי, ואם אנחנו רוצים להשאיר עולם טוב יותר לדור הבא עלינו לחשוב על כלכלה במונחים חדשים. כלכלה מעגלית היא גישה החותרת לכלכלה ברת קיימא, כלומר פיתוח מוצרים מחומרים שהיו בעבר מוצר או אריזה, היא מציעה שינוי כך שכל משאב ינוצל בכמות המרבית של פעמים לפני שיסיים את "חייו". במקום מודל הכלכלה הליניארי של יצור שימוש וזריקה, בכלכלה מעגלית החומרים וערכם נשארים במעגל הייצור ולא מסיימים את חייהם בהטמנה. כלכלה מעגלית סביבתית משלבת כלכלה, חברה וסביבה.

בתחום מחזור האריזות הכלכלה המעגלית פועלת במקביל פעם אחת במחזור האריזות והחזרת חומר הגלם ממנו הן עשויות לטובת מוצרים חדשים, ופעם שניה בהפחתה בשימוש במשאבי טבע וחומרי גלם ליצירת מוצרים חדשים (כך למשל קורות ברזל לתעשיית הבניה נוצרים מהמתכות הנאספות מאריזות קופסות שימורים).

הצלחה תלויה בשיתוף פעולה

המעגל שלנו מתחיל בשיתוף פעולה עם היצרנים והיבואנים כבר בשלב תכנון האריזה לכזה שיתאים באופן מיטבי להליכי המיון והמחזור של האריזות. לדוגמא: אריזה של בקבוק שוקו העשויה מפלסטיק לא תכוסה בשרוול מלא בכדי שהעין האופטית בתחנת המיון תוכל לזהות בקלות את סוג הפלסטיק ממנו היא עשויה ולהתמיין לזרם הפלסטיק הנכון. ואם השרוול יהיה עשוי מאותו סוג פלסטיק אז גם לא יהיה צורך בהפרדה בין החומרים.

היצרנים והיבואנים מדווחים לתמיר בכל חציון ובדיווח שנתי מבוקר רו"ח, על משקל האריזות שהוכנסה לשוק ומשלמים דמי טיפול דיפרנציאליים בהתאם למשקל ולסוג החומר, כך למשל ישנו הבדל משמעותי בעלות דמי הטיפול בפולימרים (PS) שאינם מתמחזרים וזאת בכדי לעודד את היצרנים והיבואנים לעשות שימוש בחומרים מתמחזרים.

שיתוף הרשויות המקומיות בתהליכי המיחזור

תמיר פועלת בשיתוף פעולה עם הרשויות. הכנסת פחים כתומים לרשות חדשה דורשת משאבים הן מצד תמיר והן מצד הרשות וללא המחויבות הרצון ושיתוף פעולה יהיה קשה להצליח. על הליך הפינוי אחראית הרשות על המימון אחראית תמיר וההשקעה בהסברה משותפת לתמיר ולרשות. רשויות שמפעילות את מודל ההפרדה בצורה טובה ויעילה יחסכו כסף שכן נפח האריזות העצום עובר מהפח הירוק לפח הכתום שאת פינויו תמיר מממנת באופן מלא.

תמיר פועלת בשיתוף פעולה עם הרשויות. הכנסת פחים כתומים לרשות חדשה דורשת משאבים הן מצד תמיר והן מצד הרשות וללא המחויבות הרצון ושיתוף פעולה יהיה קשה להצליח. על הליך הפינוי אחראית הרשות על המימון אחראית תמיר וההשקעה בהסברה משותפת לתמיר ולרשות. רשויות שמפעילות את מודל ההפרדה בצורה טובה ויעילה יחסכו כסף שכן נפח האריזות העצום עובר מהפח הירוק לפח הכתום שאת פינויו תמיר מממנת באופן מלא.

החדשנות כבר כאן

המעגל ממשיך בתהליך האיסוף הנפרד, בכדי לייצר תהליכי איסוף מדויקים בצענו פיילוט בתל מונד ובבאר שבע, במהלך הפיילוט הותקנו בתוך פחי המחזור הכתומים חיישני נפח ותנועה המעבירים מידע בזמן אמת למערכת ניהול.

אמצעות חיישני הנפח הרשות יודעת לבצע פינוי בזמן הנכון ולהימנע ממצב של גלישת  פסולת מהפח, באמצעות חיישני התנועה יודעים בוודאות שבוצע פינוי לפח. תהליכים אלה מייצרים שרות מיטבי לתושב וגם יעילות תפעולית. כל חיישן מצויד בכרטיס SIM אשר שולח, באמצעות תקשורת סלולארית, דיווח למערכת ניהול המידע אליה מחוברים תמיר והרשות. בהתאם לנתונים הנאספים במערכת הניהול נבנית תוכנית פינוי ייחודית ומותאמת בכל פינוי ופינוי. משאית הפינוי לא יוצאת כבעבר לפינוי פסולת בכל השכונות לפי סדר קבוע אלא בצורה חכמה ויעילה.

מוצרים מחומר גלם ממוחזר

האריזות שנאספות בפחים הכתומים עוברות ל-3 תחנות מיון באילת ראשון לציון ובעפולה.האריזות מועמסות על גבי מסועים לאורכם הן נבררות בהתאם לסוג החומר ממנו הן עשויות. האריזות מופרדות ל- 7 חומרים שונים,  4 מהחומרים ממוינים באופן טכנולוגי ללא מגע יד אדם. לאחר שהופרדו לסוגי חומרים שונים כל חומר נכבש לקוביות גדולות (באלות) העשויות מחומר זהה ומשם הן מופנות אל מפעלי המחזור השונים הקיימים ברובם בישראל, לטובת התעשייה הישראלית.באמצעות טכנולוגיות מחזור הופכים מפעלי המחזור את האריזות לחומרי גלם מהם נוצרים מוצרים חדשים כמו כבלי תקשורת, צינורות השקיה, אדניות, עציצים ועוד.

צינורות השקיה
עציצים
באלות לאחר מיון ודחיסה
פתיתי פלסטיק

כך יושלם המעגל שלנו חומרי הגלם מהם עשויות האריזות לא יושלכו לפח ויסיימו את חייהם בהטמנה אלא יחזרו לשימוש נוסף בדמות מוצרים חדשים ולא יהיה צורך להשתמש במשאבי טבע וחומרי גלם חדשים, וכל זאת מתוך תפיסת אחריות יצרן מורחבת ללא נטל כלכלי על הציבור.

שיתוף

יש לכם תובנות לגבי הפוסט? שתפו אותנו...

מתקפל קל RSC

ארגז לשימוש רב פעמי מתקפל וקל בתצורת RSC זהה למבנה לארגז קרטון

אריזה ושינוע של חלקים קלים ותפזורת

פוליפרופילן (PP)

כל גודל על פי דרישת הלקוח

ארגז חימוש

ארגז חסין וחזק לתנאי חוץ קשים המספק הגנה מיטבית לציוד צבאי ואלקטרוני רגיש

ציוד צבאי, ציוד אלקטרוני, חלקי מכונות, ציוד תיקון.

פוליפרופילן (PP)

כל גודל על פי דרישת הלקוח

נשמח לצרף אותך לרשימת התפוצה שלנו

דילוג לתוכן