אמזון קיימות ומשבר הקורונה

הלוגיסטיקה, עמוד התווך של שרשרת ההספקה, מוגדרת כמצרף הפעולות הנדרשות להניע חומרי גלם אל מפעלי היצור ומהם אל הלקוח.
שינוע החומרים מתבצע באמצעות כלי תחבורה, הנעים על מערכות כבישים, מסילות ברזל, בין ובאוויר, בים מפעלים, נמלים, שטחי אחסנה ומשקי הבית.
התנועה הרוחבית המתמשכת של שרשרת ההספקה חוצה את חיינו והינה אחד הגורמים המשמעותיים המשפיעים על היחסים בין האדם-הסביבה והחברה- הקיימות.

חבל שתפספס את החידושים האחרונים בתחום

נושאי הבלוג

יישום כלכלה מעגלית בישראל ובעולם

אמזון מקדישה באתר שלה מקום נכבד לדיווח יומי המעדכן כיצד החברה מתייחסת ומגיבה למשבר הקורונה. הדיווח מוצג עם התיחסות לשלושה פרמטרים: עשייה למען העובדים, עשייה למען הלקוחות ועשייה למען הקהילה.

אמזון מדווחת כי העובדים קיבלו במהלך חודש יוני 20 מענק תודה בהיקף של 500 מיליון דולר, הבטיחה חופשה מחלה בתשלום מלא לכל העובדים שידבקו בקורונה, ועידכנה 150 תהליכים למניעת הדבקה בשרשרת ההפצה המורכבת שלה. כל זאת, כמובן תוך הספקת ציוד הגנה אישי לעובדים. אמזון הצהירה כי תשקיע 4 מיליארד דולר בפיתוח מוצרי הגנה מהמחלה על מנת להבטיח את פעילות העובדים והקשר עם ללקוחות.

בממשק עם הלקוחות, אמזון מספקת מסכות הגנה בחינם בחנויות הפיזיות שלה ומייעדת שעות יעודיות לקנייה לקהילה המבוגרת. לקוחות המבקשים להמנע ממגע עם שליח, יכולים לציין זאת בהזמנה, ולא ידרשו לאשר קבלה בחתימה לשליח כאשר המשלוח יונח על פתח ביתם. רכבי המשלוח עוברים חיטוי יומי, והמכשירים הסלולריים המשמשים לחתימת הלקוחות על המשלוח מחוטאים בין לקוח ללקוח.

מנכ"ל ומייסד אמזון, גף בזוס תרם 100 מיליון דולר לארגון סיוע הומניטרי אמריקאי. אמזון הגדילה את מצבת כח האדם ב 175,000 עובדים נוספים במשרה מלאה וחלקית במהלך המשבר, תרמה 23 מיליון דולר לנזקקים באירופה, 12,000 מחשבים ניידים בארה"ב, ומבצעת פעולות הומניטריות נוספות ברחבי העולם.

כל הפעולות המבורכות של אמזון למען החברה והסביבה, מבוססות על אסטרטגיה רבת שנים של החברה, להיטיב עם החברה הסביבה. התגובות המהירות וההחלטיות של אמזון להיטיב עם העובדים ולתרום לקהילה מתבצעות על קרקע מוצקה של מנגנון קבלת החלטות משומן, ומשולבות בתכנית ארוכת טווח מעניינת, מקורית ובעלת עוצמה מסחרית עצומה בהיקפה. אסטרטגיה זו אמורה לעורר אצל כולנו שאלה פילוסופית מורכבת – האם אנחנו כקהילה מוכנים להפקיד את גורל הכדור-החברה-סביבה בידי חברות גלובליות מסחריות בעלות עוצמה כלכך גדולה?

משבר הקורונה היטיב עם אמזון בהיבט הכלכלי. התוצאות העיסקיות של החברה השתפרו משמעותית תוך שהיא רושמת רווח רבעוני דימיוני של ארבעה מיליארד דולר, בחודשים של תחילת המשבר.  הסגר העולמי ברב מדינות העולם הגדיל את פעילות המשלוחים למוצרי הצריכה, הגדיל את הביקושים למוצרי בידור ביתיים, וסל המוצרים של אמזון התרחב במוצרים נוספים להגנה אישית: מסכות, נוזלי חיטוי, מודדי חום אלקטרוניים, חליפות הגנה, ועוד מגוון רחב של מוצרים שנוצרו להם ביקושים בשוק במהלך המשבר. חלק מההכנסות הרבות שגזרה אמזון מהמשבר הופנו מייד לחברה ולקהילה כחלק מהמדיניות הקבועה של החברה.

הצהרת הכוונות של אמזון בתחום הקיימות

בספטמבר 2019 פרסמה אמזון, חברת המסחר המקוון העצומה, תכנית שאפתנית הכוללת מרכיבים רבים בתחום הקיימות תחת השם:

קיימות: חושבים בגדול

התכנית המקיפה פותחת בהצהרת מחויבות לשיפור מדדי הקיימות בהן היא פועלת, במילים מפורשות: אמזון עושה שינוי גדול בהגנה על הכדור – שאיפות, יעדים ופעולה מידית.

אמזון מבקשת להקדים את היעדים של הסכם פריז בעשר שנים במערך ההפצה שלה, ומפרסמת את התכנית הזו:

 • אפס פליטות עד 2040
 • 80% אנרגיה מתחדשת באמצעות טורבינות ומערכות סולאריות עד 2024
 • 100% אנרגיה מתחדשת עד 2030
 • 50% פליטות במערך ההפצה עד 2030
 • הזמנת 100,000 מכוניות חשמליות
 • השקעת 100 מיליון דולר בנטיעת עצים

מהיכן תיקח אמזון את המשאבים הדרושים ליישום התכנית מרחיקת לכת, שאפתנית ורחב היקף?

בקצרה על הפעילות העסקית של אמזון:

 • מחזור מכירות בשנת 2019 – 280 מיליארד דולר
 • רווחיות בשנת 2019 כמעט 12 מיליארד דולר
 • רבעון הראשון של 2020 קצב המכירות עלה
 • בקופת החברה ישנם מזומנים בסך 24 מיליארד דולר
 • 30 מיליון מ"ר מחסנים במאה מדינות בעולם
 • החברה מעסיקה כ 600,000 עובדים
 • שווי השוק של אמזון  טריליון ( אלף מיליארדים ) דולר.

הפעילות העסקית של אמזון מלווה בעוצמה רבה, תוך שהיא לומדת את השוק, ובאמצעות יכולותיה הכספית הגבוהות במיוחד היא מחסלת או בולעת את מתחריה בשוק.

כיום אמזון מפסידה כמיליארד דולר בשנה מהובלה, כחלק מהאסטרטגיה שלה לכבוש את שרשרת ההספקה כולה. עד שנת 2021 יהיו בבעלות אמזון לפחות 70 מטוסי מטען, וחברת רחפנים.

תכנית הקיימות השאפתנית של אמזון

במקביל להתעצמות הכלכלית, אמזון מציגה תכנית עם יעדי קיימות מרחיקי לכת ומעוררי התפעלות. המרכיב השאפתני והמעניין ביותר בתכנית הינו היעד להפחתת פליטות גזי החממה. החזון של אמזון מכוון לשרשרת הספקה נקייה מפליטות.

אמזון חקרה ובדקה כל שלב בשרשרת ההספקה, החל מתהליכי היצור, דרך השינוע והאחסנה עד להספקת המוצר ללקוח. לכל שלב מעמידה אמזון פתרונות חדשנים ומקוריים לביטול מוחלט של פליטות גזי החממה. מכוניות חשמליות, אנרגיה חלופית המזינה את שטחי האחסנה והמשרדים, ושילוב מרכזי הפצה בשדות תעופה, הם רק חלק מהתכנית מקיפה ורבת האתגרים שיזמה ולקחה על עצמה החברה הרב-לאומית המרתקת הזו. אמזון משקיעה בפיתוח אריזה, תוך מעבר לשימוש בחמרים מתכלים, ומתאימה את גודל המארזים כך שנפח האריזה המיותר בשילוח יצומצם כבר בשלבי התכנון. אמזון לומדת את הנזקים הנגרמים למוצרים שהיא משנעת ומשפרת את ההגנה עליהם, על מנת להפחית את השמדת המוצרים שנפגעו בשרשרת ההספקה. תהליך הייעול והשבחת האריזות משפר את רווחיות החברה במקביל להפחתת הזיהום הסביבתי.

היבטים נוספים של קיימות בתכנית אל אמזון:

אחריות חברתית: אמזון בודקת את סביבת העבודה וזכויות העובדים המועסקים על ידי הספקים שלה. זכויות אדם, שיווין מגדרי, סביבת עבודה בטוחה ותמיכה בקיימות מעניקים עדיפות לספקים בקשר המסחרי.

עובדים וקהילה: אמזון מתחייבת לתמוך בקהילת העובדים המועסקים על ידה, תוך התייחסות מיוחדת לעובדים ותיקים ועזרה לנפגעי אסונות טבע.

חדשנות: אמזון משקיעה בטכנולוגיה על מנת לעזור לעובדים ולחברה. אמזון מכוונת את עובדיה לפתח מוצרים חדשים שהלקוחות שלה יזדקקו להם בעתיד.

דוח הקימות של אמזון לשנת 2019 המכיל 80 עמודים הינו מסמך מרתק, מומלץ לקריאה!

Sustainability Thinking Big September 2019

האסטרטגיה המבורכת של אמזון להיטיב עם החברה והסביבה מעוררת השראה. היקף ההשקעה בתחומים רבים של קיימות לאורכה של שרשרת ההספקה חסר תקדים. אמזון פורצת דרך בהתייחסות של התאגיד הרב לאומי למען הכדור ובישום שינויים קיימותיים ברחבי העולם.

בידול מחירים

אכן תוכנית הקיימות של אמזון מדהימה ודואגת לאנושות.

על בידול מחירים שמעתם ?

כולנו קונים באמזון –  ואמזון מכירה אותנו היטב. אמזון יודעת מה הגיל שלנו, היכן אנחנו גרים ומה תרבות הקנייה שלנו. כשאנחנו גולשים באתר של אמזון על מנת לקנות מוצרים, מערכת מידע חכמה מסתתרת מאחורי הצג. מערכת המידע המשוכללת הזו, מתרגמת את כל הנתונים שנצברה, ופועלת למקסם את מחיר המוצר שמוצג בפנינו, על פי הנתונים הללו. ייתכן שאם ננהל תהליך קנייה מקביל למוצר זהה בשני חשבונות שונים (לדוגמה – של ילד ושל מבוגר) המחיר יהיה שונה. סביר שאם ניכנס למוצר זהה על פני ציר הזמן, המחיר יהיה שונה. אמזון מנסה למקסם את המחיר שנשלם עבור המוצר, בהתאם למידע שיש ברשותה עלינו, וככל שאנחנו קונים יותר, כך אמזון יודעת עלינו יותר.

הקונפליקט

התאגידים הגלובליים כדוגמת אמזון הינם בעלי השפעה חוצה גבולות ימים ויבשות. התאגידים הללו מכירים אותנו ברמה האישית וכתוצאת מכך גורפים רווחים עצומים שחלקם מופנים להיטיב עם החברה והסביבה ברחבי העולם.

האם אנחנו מוכנים שהתאגידים הללו יטוו את הדרך ליחסים שבין האדם-הסביבה והחברה באופן ובהיקף שמדינות מתקשות לפעול? מי ישפיע על האנושות אחרי משבר הקורונה?

המאמר הינו תקציר של אחת הרצאות המועברו בקורס לוגיסטיקה בעידן הקיימות במסגרת לימודי MA בלוגיסטיקה גלובלית במרכז האקדמי רופין.

שיתוף

יש לכם תובנות לגבי הפוסט? שתפו אותנו...

מתקפל קל RSC

ארגז לשימוש רב פעמי מתקפל וקל בתצורת RSC זהה למבנה לארגז קרטון

אריזה ושינוע של חלקים קלים ותפזורת

פוליפרופילן (PP)

כל גודל על פי דרישת הלקוח

ארגז חימוש

ארגז חסין וחזק לתנאי חוץ קשים המספק הגנה מיטבית לציוד צבאי ואלקטרוני רגיש

ציוד צבאי, ציוד אלקטרוני, חלקי מכונות, ציוד תיקון.

פוליפרופילן (PP)

כל גודל על פי דרישת הלקוח

נשמח לצרף אותך לרשימת התפוצה שלנו

דילוג לתוכן